فرانکفورت

گذرنامه افراد دارای اقامت پناهندگی

نکات بسیار مهم

صدور اولین گذرنامه ایرانی برای افرادی که دارای کارت شناسایی پناهندگی (وامثالهم) می باشند فقط و فقط به صورت حضوری امکان پذیر می باشد. متداول ترین انواع پناهندگی به شرح زیر می باشند:

 • Anerkanntes Asylrecht (blauer Pass)
 • eAT ohne die Nummer eines iranischen Reisepasses
 • Asylbewerber im Verfahren
 • Abgelehnter Asylantrag
 • Duldung
 • Aussetzung der Abschiebung

 

 

لطفا به صورت حضوری و با داشتن کد رهگیری از سامانه میخک  (mikhak.mfa.gov.ir) درخواست گذرنامه فرمایید.

 (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست، داشتن «اصل شناسنامه» زمان حضور در سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، 

لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می باشد. حتما پاکت برگشت را همراه خود بیاورید.

حتما به توضیحات مندرج در همین سایت در قسمت «شرایط درخواست تغییر محل اقامت» توجه فرمایید.

صدور گذرنامه برای افراد دارای اقامت پناهندگی به صورت حضوری فقط برای اولین بار ضروری می باشد. در دفعات بعدی (تجدید) می توانید مدارک خود را به صورت پستی نیز ارسال نمایید، مشروط بر آنکه گذرنامه کنونی شما در یکی از نمایندگی های فرانکفورت، برلین، هامبورگ و یا مونیخ صادر شده باشد. چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.این سرکنسولگری به هموطنان گرامی اکیدا توصیه می نماید، شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه ایرانی، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند. در غیر این صورت این سرکنسولگری هیچگونه مسئولیتی در قبال صدور فوری گذرنامه جدید نخواهد داشت.

چنانچه گذرنامه کنونی شما (با ارائه کارت پناهندگی) در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می باشد. چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می فرمایید حتما پاکت برگشت را همراه خود بیاورید.

اگر گذرنامه کنونی شما (با ارائه کارت پناهندگی) در یکی از نمایندگی های برلین - مونیخ – هامبورگ صادر شده باشد، لازم است قبل از ارسال مدارک خود به سرکنسولگری فرانکفورت، ابتدا درخواست کتبی خود مبنی بر انتقال پرونده کنسولی به فرانکفورت را به همان نمایندگی قبلی (برلین - مونیخ – هامبورگ) ارسال نموده و پس از سپری شدن حداقل دو روز کاری، از وصول پرونده کنسولی خود به سرکنسولگری فرانکفورت اطمینان کسب نمایید. پس از آن می توانید از طریق پستی نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.

حتما به توضیحات مندرج در همین سایت در قسمت «شرایط درخواست تغییر محل اقامت» توجه فرمایید.

 

مدارک مورد نیاز: 

 1. اصل گذرنامه کنونی 

 2. اصـل شـناسنـامه – شـناسـنامه افـراد بـالای ۱۵سـال می بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.
 3. اصل کارت ملی برای متقاضیان بالای ۱۵سال – چنانچه کارت ملی ندارید، لطفا ابتدا به بخش مربوطه مراجعه فرمایید.
 4. اگردارای کارت اقامت eAT می باشید، کپی هر دو روی آن را ارائه دهید Vorder- und Rückseite vom eAT- اگر دارای eAT نیستید، کپی هرگونه مدرک و یا کارت اقامت پناهندگی کافیست و نیازی به برگه تایید محل سکونت Meldebescheinigung ندارید. 
 5. یک قطعه عکس ۵ /۴ × ۵ /۳ بیومتریک رنگی جدید (مربوط به سال جاری) زمینه سفید، چاپ شده بر روی کاغذ براق (عکاسی حرفه ای یا حداقل با دستگاه های Fotoautomat   در صورت تمایل می توانید عکس بیومتریک را در محل کنسولگری تهیه فرمائید ) بدون هرگونه عینک، بدون هر گونه رتوش، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه - از الصاق عکس بر روی فرم خودداری فرمایید. همچنین از پشت نویسی عکسها خودداری فرمایید، عکسها را در یک پاکت کوچک قرارداده و مشخصات خود را بر روی پاکت بنویسید و سپس درب پاکت را با چسب ببندید.
 6. پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق جدول هزینه های کنسولی و ارائه کپی ازKontoauszug   - چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می دهید، پرداخت با کارت بانکی EC-Karte   نیز امکان پذیر خواهد بود.
 7. پاکت برگشت به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل:  لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت
 8. اصل پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بین  ۱۸ تا ۵۰ سال - آقایانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» در همین سایت مراجعه نمایند.

  تذکرات مهم:

۱) کلیه مدارک خود را داخل پوشه پلاستیکی Prospekthülle  قرارداده و سپس در پاکت بگذارید.

۲)  چنانچه عکس هایی که در سایت آپلود می کنید قدیمی باشد، مسئولین بخش گذرنامه از صدور گذرنامه خودداری خواهند نمود. چنانچه عکس شما جدید نباشد و به هر دلیل گذرنامه جدید شما با عکس قدیمی صادر گردد، مسئولیت مشکلات احتمالی هنگام عبور از مرزهای بین المللی بر عهده خود شما خواهد بود و این سرکنسولگری هیچگونه مسئولیتی را در این زمینه نمی پذیرد.  

3) بـرای هر تـقاضا، یک پاکت برگشت مورد نیاز است. چـنـانـچـه مـدارک خـود را بـه صـورت خـانوادگی ارسال می نمایید، حتما برای هر نفر یک پاکت برگشت تهیه و ضمیمه فرمایید.

4) کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت  فقط در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و ... برای این نمایندگی از طریق اتوماسیون اداری ارسال گردد.

5) کلیه پرسشنامه ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

6) در صورتی که گذرنامه قبلی (که در آن تاریخ خروج درج شده است) را به هر دلیل ندارید، ضمن حضور در سرکنسولگری، فرم استعلام تاریخ آخرین خروج را که در باجه مربوطه موجود است را تکمیل و ارائه فرمایید.

7) برای کلیه اتباع ایرانی، حتی نوزادان، گذرنامه جداگانه صادر می شود. امکان درج نام همراه در گذرنامه وجود ندارد.

 

لینک: نحوه تهیه پاکت برگشت