فرانکفورت

گذرنامه مفقوده یا سرقت شده

تعریف گذرنامه مفقوده یا مسروقه:

هنگامی که فردی دارای گذرنامه ایرانی معتبر باشد و گذرنامه وی مفقود و یا سرقت شود، این گذرنامه مفقوده و یا مسروقه نامیده می شود. این تعریف شامل افرادی که دارای اقامت پناهندگی (یا تابعیت مضاعف آلمانی) بوده و سالها پیش گذرنامه آنان بنا به دلایلی گم شده است و یا در حال حاضر در دسترس نمی باشد، نخواهد شد. این گونه هموطنان باید ضمن حضور در سرکنسولگری تقاضای «اولین گذرنامه» کنند.( بعد از مراجعه به سامانه میخک و دریافت کد رهگیری) 

 

چـنانـچه گـذرنـامه مـعـتـبـر خود را گـم کـرده اید و یا اینکه گذرنامه مـعـتـبـر شما مورد سرقت قرار گرفته است، می بایستی بلافاصه موضوع را به پلیس آلمان اطلاع دهید و گزارش کتبی مربوطه (Verlustanzeige oder Diebstahlanzeige) را از پلیس دریافت کنید. سپس می توانید بعد از اطمینان از پیدا نشدن گذرنامه خود در مهلت یک ماه پس از مفقود شدن یا دزدیده شدن گذرنامه، با حضور در محل سرکنسولگری درخواست صدور گذرنامه جدید فرمایید. حضور متقاضی در سرکنسولگری الزامی است.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می باشد. لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت

 

مدارک عمومی برای همه متقاضیان:

  1. ارائه گزارش پلیس آلمان Verlustanzeige oder Diebstahlanzeige

  2. اصـل شـناسـنامه – شـناسـنـامه افراد بالای ۱۵ سال می بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵ سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.

  3. کارت ملی برای متقاضیان بالای ۱۵ سال – چنانچه کارت ملی ندارید، لطفا ابتدا به بخش مربوطه مراجعه فرمایید.
  4. فایل ۵ /۴ × ۵ /۳ بیومتریک رنگی کاملا جدید (مربوط به سال جاری) زمینه سفید (عکاسی حرفه ای یا حداقل با دستگاه های Fotoautomat) بدون هرگونه عینک، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه - از الصاق عکس بر روی فرم خودداری فرمایید.

  5. پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق جدول هزینه های کنسولی  و ارائه کپی ازKontoauszug   -  پرداخت با کارت بانکی EC-Karteنیز در سرکنسولگری امکان پذیر خواهد بود.
  6. پاکت برگشت به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل: لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت
  7. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بالای ۱۸ سال کامل- آقایان دارای ۱۸سال سن و بالاتر که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» در همین سایت مراجعه نمایند.

اگـر بـرای اولین بار تـقـاضای گـذرنـامه می نمایید یا گـذرنامه کـنونی شما در خـارج از آلـمان صـادر شده است، می بایستی به صورت حضوری و با داشتن کد رهگیری از سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir  درخواست گذرنامه فرمایید.

چنانچه گذرنامه کنونی شما در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید بعد از تکمیل پرونده و ثبت نام در سامانه میخک  و دریافت کد رهگیری  http://mikhak.mfa.ir مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

راهنمای سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir/help.pdf