فرانکفورت

مهر خروج مشمولین

اطلاعیه

لینک مقررات جدید تردد مشمولین مقیم خارج از کشور

 

 

آقایان دارای ۵۰ سال سن کامل و بالاتر به طور کلی هیچگونه نیازی به توضیحات این صفحه نداشته و جهت صدور گذرنامه نیز احتیاج به ارائه کارت پایان خدمت/معافیت نخواهند داشت.

 

طبق قانون نظام وظیفه هر مرد ایرانی که ۱۸ سال تمام داشته باشد و وارد ۱۹ سالگی شده باشد «مشمول» محسوب می شود، به شرطی که کارت پایان خدمت/معافیت نداشته باشد. سال مشمولیت = سال تولد + ۱۸

 

سه مثال جهت تشریح بهتر:

  • فردی که در ۲۵ مهر ماه ۱۳۷۹ متولد شده باشد از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ مشمول محسوب می گردد.
  • فرد متولد ۵ خرداد ۱۳۸۰ از تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ مشمول به حساب می آید.
  • فرد متولد ۱۹ فروردین ۱۳۸۲ از تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ مشمول تلقی می شود.

 

آقایانی که «هنگام خروج از ایران» هنوز به سن مشمولیت نرسیده اند، می توانند بدون مهر اجازه خروج مشمولین از ایران خارج شوند.

 

کلیه مشمولین مقیم خارج از کشور که بیش از 8 سال غیبت دارند، با توجه به شرایط ذیل می توانند در سال حداکثر 2 بار به مدت 3 ماه به کشور سفر کنند.

  • حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده باشند.
  • در گذرنامه آنان «کشور محل اقامت : آلمان» درج شده باشد.
  • مهر اجازه خروج مشمولین در گذرنامه آنان درج شده باشد.
  • مشمول می تواند در طول یک سال شمسی (از ۱ فروردین تا ۲۹ اسفند) حداکثر به مدت دوبار به ایران سفر نموده و مجموع مدت اقامت آنها بیشتر از ۳ ماه نباشد.

 

چنانچه در گذرنامه شما «کشور محل اقامت : جمهوری اسلامی ایران» درج شده باشد، می بایستی به صورت همزمان و طبق مندرجات «بخش تغییر محل اقامت» محل اقامت خود را به «آلمان» تغییر دهید تا بتوانید از مهر اجازه خروج مشمولین استفاده فرمایید. به بیان ساده تر: تقاضای صدور گذرنامه + تقاضای تغییر محل به کشور آلمان + تقاضای مهر اجازه خروج مشمولین که با مراجعه به سامانه میخک و دریافت کد رهگیری امکان پذیر می باشد.  http://mikhak.mfa.ir 

چنانچه گذرنامه کنونی شما در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید بعد از تکمیل پرونده و ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری  http://mikhak.mfa.ir مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

 

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، نمی توانند از مهر خروج مشمولین استفاده نمایند و باید سریعتر اقدامات لازم را جهت دریافت کارت عفو رهبری انجام دهند تا بتوانند بدون هیچگونه محدودیتی به ایران سفر کنند. جهت اطلاعات بیشتر به بخش «معافیت عفو رهبری» مراجعه فرمایید.

مشمولینی که جهت ادامه تحصیل با مجوز سازمان وظیفه عمومی از کشور خارج شده اند، پس از گذشت 3 سال از فراقت از تحصیل و در صورت اقامت در خارج از کشور می توانند از تسهیلات مهر خروج مشمولین استفاده نمایند.

 

مدارک مورد نیاز:

۱)  پرداخت هزینه مربوطه طبق جدول هزینه های کنسولی و ارائه کپی Kontoauszugبدیهی است هنگام مراجعه حضوری پرداخت با کارت بانکی EC-Karteنیز امکان پذیر خواهد بود.

لینک راهنمای سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir/help.pdf