فرانکفورت

تغییر محل اقامت

(صرفا جهت   اطلاع هموطنان عزیز) - قوانین مدنی مربوط به محل اقامت:

ماده ۱۰۰۲: اقامتگاه هر شخص عبارت است از محلی که شخص در آنجا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشد. اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم امور او باشد، مرکز مهم امور او اقامتگاه او محسوب است و اقامتگاه اشخاص حقوقی مرکز عملیات آنها خواهد بود.

ماده ۱۰۰۵: اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگاه شوهر است، معذالک زن که شوهر او اقامتگاه معلومی ندارد و همچنین زنی که با رضایت شوهر خود یا اجازه محکمه مسکن علیحده اختیار کرده، می تواند اقامتگاه شخصی علیحده نیز داشته باشد.

ماده ۱۰۰۶: اقامتگاه صغیر و محجور همان اقامتگاه ولی و یا قیم آنها است.

 

 

طبق قوانین بالا:

  • آقایان بالای ۱۸ سال که دارای کارت پایان خدمت/معافیت می باشند، می توانند محل اقامت خود را به صورت حضوری و یا پستی از «ایران» به «آلمان» تغییر دهند. آقایان دارای ۱۸ سال سن کامل و بالاتر که کارت پایان خدمت/معافیت ندارند، اگر بخواهند محل اقامت خود را تغییر دهند، ابتدا می بایستی مندرجات بخش «درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه» را به دقت مطالعه کرده و ضمن رعایت کلیه شروط و قوانین درج مهر خروج مشمولین، اقدام به تغییر محل اقامت خود فرمایند.
  • بـانـوان بـالای ۱۸ سـال که مـجـرد بـوده، یـا ثـبـت طـلاق قـانونی کـرده باشند و یا هـمـسر ایشان فوت کرده باشد می توانند محل اقامت خود را به صورت حضوری و یا پستی از «ایران» به «آلمان» تغییر دهند.
  • تغییر محل اقامت کلیه افراد زیر ۱۸ سال فقط با حضور پدر یا قیم قانونی آنان در سرکنسولگری امکان پذیر است. فرم تغییر محل اقامت نیز باید توسط پدر یا قیم قانونی تکمیل و امضا شود.
  • تغییر محل اقامت بانوان ایرانی متاهل (مندرج در شناسنامه)، در صورتی که شوهر ایرانی باشد، فقط با حضور شوهر در سرکنسولگری امکان پذیر است. فرم تغییر محل اقامت نیز باید توسط شوهر تکمیل و امضا گردد.
  • تغییر محل اقامت بانوان ایرانی متاهل (مندرج در شناسنامه)، در صورتی که شوهر تبعه ایران نباشد، نیاز به حضور شوهر ندارد. در این صورت تقاضای تغییر محل اقامت به صورت پستی نیز امکان پذیر خواهد بود.

 

تذکر مهم: افـرادی کـه طـبـق مـراتـب بـالا، تـغـیـیـر مـحـل اقـامـت برای آنان از طریق پستی امکان پذیر باشد، می بایستی سایر شروط درخواست پستی گذرنامه (که در بخش «صدور و تجدید گذرنامه» درج شده) را نیز رعایت فرمایند.

 

افرادی که در گذرنامه آنان «کشور محل اقامت : جمهوری اسلامی ایران» درج شده باشد، می بایستی هنگام خروج از مرزهای کشور، مهر اجازه خروج خود را از اداره گذرنامه نیروی انتظامی (در ایران) دریافت کنند.

 

چنانچه در آلمان زندگی می کنید و دارای اقامت معتبر (حداقل ۶ ماه) یا تابعیت مضاعف آلمانی و یا اقامت پناهندگی هستید، می توانید درخواست تغییر محل اقامت داده تا در گذرنامه شما «کشور محل اقامت : آلمان» درج شود. در این صورت نیازی به هیچگونه مهر دیگری، از جمله «مهر خروج مکرر» نمی باشد. به بیان ساده تر می توان گفت که «تغییر محل اقامت» جایگزین «مهر خروج مکرر» شده است. تغییر محل اقامت با روادید (ویزا) امکان پذیر نمی باشد.

 

هنگامی که در گذرنامه شما «کشور محل اقامت : آلمان» درج شده باشد. هنگام خروج از کشور نیاز به هیچگونه مجوز خروجی نخواهید داشت و فقط باید عوارض خروج را (معمولا در کلیه شعب بانک ملی و همچنین در شعبه فرودگاه) پرداخت فرمایید.

 

تقاضای «تغییر محل اقامت» و همچنین پرداخت هزینه آن، فقط یکبار مورد نیاز است. اگر در گذرنامه کنونی شما «محل اقامت : آلمان» درج شده است، نیازی به تکمیل فرم و پرداخت هزینه تغییر محل اقامت ندارید.

 

اگر محل اقامت در گذرنامه کنونی شما کشوری غیر از ایران (مثلا فرانسه) می باشد، هنگام صدور گذرنامه جدید نیازی به پرداخت هزینه و تکمیل فرم تغییر محل اقامت ندارید. در این صورت توصیه می شود با بخش گذرنامه تماس تلفنی گرفته تا راهنمایی های لازم را دریافت فرمایید.  

 

تغییر محل اقامت همواره به معنای صدور گذرنامه جدید می باشد. یعنی اگر قصد دارید محل اقامت خود را از «ایران» به «آلمان» تغییر دهید توجه فرمایید که این امر همزمان با صدور گذرنامه جدید صورت گیرد زیرا چنانچه بعدا تصمیم به تغییر محل اقامت بگیرید، می بایستی دوباره گذرنامه جدید درخواست نمایید.

 

جهت تغییر محل اقامت هزینه مربوطه مندرج در جدول هزینه های کنسولی را به هزینه صدور گذرنامه جدید افزوده و جمع کل را به حساب بانکی این سرکنسولگری واریز فرمایید. پرداخت هزینه به صورت حضوری و با استفاده از کارت EC-Karte نیز امکان پذیر است.

 

لطفا برای جهت تکمیل فرم های مربوط به تغییر محل اقامت و صدور گذرنامه جدید به سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir  مراجعه و پس از تکمیل فرم و دریافت کدرهگیری به کنسولگری مراجعه فرمایید. 

چنانچه گذرنامه کنونی شما در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید بعد از تکمیل پرونده و ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری  http://mikhak.mfa.ir مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

لینک راهنمای سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir/help.pdf