فرانکفورت

صدور گذرنامه جدید برای کلیه افراد

نکات بسیار مهم

چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.این سرکنسولگری به هموطنان گرامی اکیدا توصیه می نماید، شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند. 

اگـر بـرای اولین بار تـقـاضای گـذرنـامه می نمایید یا گـذرنامه کـنونی شما در خـارج از آلـمان صـادر شده است، می بایستی به صورت حضوری و با داشتن کد رهگیری از سامانه میخک  http://mikhak.mfa.ir  درخواست گذرنامه فرمایید.

چنانچه گذرنامه کنونی شما در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید بعد از تکمیل پرونده و ثبت نام در سامانه میخک  و دریافت کد رهگیری  http://mikhak.mfa.ir مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می باشد. چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می فرمایید حتما پاکت برگشت را همراه خود بیاورید.

اگر گذرنامه کنونی شما در یکی از نمایندگی های برلین - مونیخ –هامبورگ صادر شده باشد، لازم است قبل از ارسال مدارک خود به سرکنسولگری فرانکفورت، ابتدا درخواست کتبی خود مبنی بر انتقال پرونده کنسولی به فرانکفورت را به همان نمایندگی قبلی (برلین - مونیخ –هامبورگ) ارسال نموده و پس از سپری شدن حداقل دو روز کاری، از وصول پرونده کنسولی خود به سرکنسولگری فرانکفورت اطمینان کسب نمایید. پس از آن می توانید از طریق پستی نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.

حتما به توضیحات مندرج در همین سایت در قسمت «شرایط درخواست تغییر محل اقامت» توجه فرمایید.

 

 قابل توجه کلیه دانشجویان محترم

با توجه به اینکه محل اقامت در گذرنامه متقاضیان تسهیلات دانشجوئی می بایست ایران باشد لذا جهت آندسته از افرادی که تمایل به استفاده از خدمات دانشجوئی از جمله تشکیل پرونده دانشجوئی، صدور گذرنامه و یا مهر خروج دانشجوئی می باشند درج محل اقامت ایران در گذرنامه های آنان ضروری بوده و چنانچه محل اقامت در گذرنامه کشور آلمان درج گردیده باشد از ارائه خدمات دانشجوئی خودداری خواهد شد. بدیهی است دانشجویانی که محل اقامت آنان در گذرنامه کشور آلمان درج گردیده است درج محل اقامت ایران در گذرنامه های آنان مقدور نبوده و می بایست نسبت به تعویض گذرنامه و تبدیل محل اقامت، در داخل کشور اقدام نمایند.

 

مدارک مورد نیاز:

  1. مراجعه به سامانه میخک به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و تشکیل پرونده و ثبت نام اولیه جهت صدور گذرنامه و با همراه داشتن کد رهگیری دریافت شده از سامانه میخک جهت صدور گذرنامه.

  2. اصل گذرنامه کنونی .

  3. اصـل  شـناسنـامه –شـناسـنامه افـراد بـالای ۱۵سـال می بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.

  4. چنانچه برگه اقامت معتبر شما (به صورت برچسب) در گذرنامه ایرانی شما درج شده، یک کپی از آن و همچنین یک کپی از برگه تایید محل سکونت Meldebescheinigung مورد نیاز است. اگردارای کارت اقامت eAT می باشید، نخست توجه فرمایید که شماره گذرنامه کنونی شما در آن درج شده باشد و کپی هر دو روی آن را ارائه دهید Vorder- und Rückseite vom eAT–در این صورت دیگر نیازی به برگه تایید محل سکونت نخواهید داشت.

  5. فایل عکس ۵ /۴ × ۵ /۳ بیومتریک رنگی جدید (بیشتر از 6 ماه از آن نگذشته باشد ) زمینه سفید، (عکاسی حرفه ای یا حداقل با دستگاه های Fotoautomat  بدون هرگونه عینک، بدون هر گونه رتوش، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه ) را در سامانه میخک بار گذاری نمائید.  

  6. پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق جدول هزینه های کنسولی و ارائه کپی ازKontoauszug   چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می دهید، پرداخت با کارت بانکی EC-Karte  نیز امکان پذیر خواهد بود.

  7. پاکت برگشت به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل:  لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت

  8. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بین  ۱۸تا ۵۰سال - آقایانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» در همین سایت مراجعه نمایند.

  تذکرات مهم :

۱)  در صورت ارسال مدارک با پست سفارشی، حتما کلیه موارد ذکر شده در سامانه میخک انجام گرفته و بعد از تکمیل مراحل تشکیل پرونده و ثبت نام ، کد رهگیری را با مدارک مورد نیاز که در بالا به آن اشاره شده است به سرکنسولگری ارسال نمایند.در صورت نقص مدارک و یا همراه نبودن کد رهگیری، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

۳) چنانچه عکس هایی که در سامانه میخک بار گذاری می شود قدیمی باشد، مسئولین بخش گذرنامه از صدور گذرنامه خودداری خواهند نمود. چنانچه عکس شما جدید نباشد و به هر دلیل گذرنامه جدید شما با عکس قدیمی صادر گردد، مسئولیت مشکلات احتمالی هنگام عبور از مرزهای بین المللی بر عهده خود شما خواهد بود و سرکنسولگری هیچگونه مسئولیتی را در این زمینه نمی پذیرد.  

۴) بـرای هر تـقاضا، یک پاکت برگشت مورد نیاز است. چـنـانـچـه مـدارک خـود را بـه صـورت خـانوادگی ارسال می نمایید، حتما برای هر نفر یک پاکت برگشت تهیه و ضمیمه فرمایید.

۵) کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت  فقط در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و ... برای این نمایندگی از طریق اتوماسیون اداری ارسال گردد..

۶) کلیه پرسشنامه ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

7) برای کلیه اتباع ایرانی، حتی نوزادان، گذرنامه جداگانه صادر می شود. امکان درج همراه در گذرنامه وجود ندارد.

لینک سامانه میخک : http://mikhak.mfa.ir

لینک راهنمای سامانه میخک :   http://mikhak.mfa.ir/help.pdf

لینک: نحوه تهیه پاکت برگشت